Algolab Nasıl Kullanılır?

turkiyenin-ilk-online-algoritmik-islem-platformu

Yatay görüntülenmeyi henüz destekleyemiyoruz.
Mobil bir cihaz kullanmıyorsanız devam edebilirsiniz.

Devam Et
GİRİŞ YAP KAYIT OL arrow_backŞİFRE YENİLEME
account_circle
lock
Beni Hatırla
vpn_key Şifremi Unuttum
Şifre yenileme mesajınız mail adresinize gönderilecektir.
email
DENİZBANK MÜŞTERİSİYİM
Şifremi Unuttum
Deniz Yatırım

DenizBank hesabınız varsa hızlıca bağlanın!

AÇIKDENİZ İLE GİRİŞ YAP AÇIKDENİZ İLE KAYIT OL
Veya
close

Bollinger Bantları

İndikatör 03.26.2019

Bollinger İndikatörü

     Finansal piyasalarda alım satım seviyelerini bulmaya yardımcı olması amacıyla ortaya çıkan gösterge, ilk olarak John Bollinger tarafından 1980 yılında piyasa değişimlerini daha doğru ölçebilmek için tasarlanmıştır.

     Bollinger bantları, piyasadaki değişimleri daha ölçümlemek ve daha hızlı aksiyon alabilmek için kullanılmaktadır. Bollinger bantları,

-Trend başlangıcının belirlenmesi

-Trendin yönü

-Dip ve tepe seviyeleri,

-Fiyat hedefleri

-Fiyatlardaki sıkılaşma

-Fiyatların volatilitesi

gibi değişkenleri ölçümlemek için kullanılabilmektedir.

Bollinger Bantları alt, orta ve üst olmak üzere üç çizgiden oluşur. Orta bant 20 periyotluk basit hareketli ortalamayı baz alarak hareket eder. Alt ve üst bantlar 20 periyotluk hareketli ortalamanın aşağı ve yukarı yönde 2 standart sapma değeri kadar kaydırılması ile oluşur. Üst ve alt bantların amacı ortalama kapanış fiyatlarının en yüksek ve en düşük noktalarının belirlenmesidir. Alt ve üst bant destek/direnç seviyeleri olarak yorumlanmaktadır.

John Bollinger 20 periyotluk hareketli ortalamayı önermektedir. Ancak farklı ürün ve piyasalarda bu parametre daha değişken kullanılabilir. Genel kabul gören kullanımda ortalama değiştikçe sapma oranı da buna paralel değiştirilmeli görüşü hakimdir.

Bollinger bantlarının yorumlanması :

-Bollinger çizgileri daraldıysa piyasadaki hareketin kararsız ve yatay olduğu anlamına gelir. Bu daralmanın ardından aşağı ya da yukarı yönlü bir trend olacağı varsayılmaktadır.

-Fiyatların alt ve üst bandı geçmesi o yönde trendin devam edeceğine yorumlanır.

-Fiyatların üst veya alt bandın dışında çıkması durumunda kısa sürede tekrar bu banda gireceğine yorumlanır.

-Eğer fiyat alt banttan uzaklaşır ve 20 periyotluk hareketli ortalamanın üzerine çıkarsa yükseliş eğilimi göstereceği varsayılır.

Alım satım kararları verirken tek bir değişkene bakmak beklenilmeyen sonuçlar doğurabilir.

List> bolingerbands = Engine.BollingerBands(barlar, 14, 17); var cizgi1 = bolingerbands[0];//Bolingerbands birinci çizgi var cizgi2 = bolingerbands[1];//Bolingerbands ikinci çizgi var cizgi3 = bolingerbands[2];//Bolingerbands üçüncü çizgi var C = Engine.FiyatGetir(barlar,"kapanış"); //Kapanış değeri orta çizginin üstünde kalırsa ALIŞ yapalım if(Engine.SonDeger(C) > Engine.OncekiDeger(cizgi2,2) && SonYon != "ALIS") { SonYon = "ALIS"; EmirGonder(Sembol,"ALIS",1,"piyasa"); } //Kapanış değeri alt çizginin altında kalırsa SATIŞ yapalım else if(Engine.SonDeger(C) < Engine.OncekiDeger(cizgi3,2) && SonYon != "SATIS") { SonYon = "SATIS"; EmirGonder(Sembol,"SATIS",1,"piyasa"); }