Algolab Nasıl Kullanılır?

turkiyenin-ilk-online-algoritmik-islem-platformu

Yatay görüntülenmeyi henüz destekleyemiyoruz.
Mobil bir cihaz kullanmıyorsanız devam edebilirsiniz.

Devam Et
GİRİŞ YAP KAYIT OL arrow_backŞİFRE YENİLEME
account_circle
lock
Beni Hatırla
vpn_key Şifremi Unuttum
Şifre yenileme mesajınız mail adresinize gönderilecektir.
email
DENİZBANK MÜŞTERİSİYİM
Şifremi Unuttum
Deniz Yatırım

DenizBank hesabınız varsa hızlıca bağlanın!

AÇIKDENİZ İLE GİRİŞ YAP AÇIKDENİZ İLE KAYIT OL
Veya
close

RSI

İndikatör 08.06.2018

RSI NEDİR ?

    RSI indikatörü, belirlenen zaman periyotu içinden başlayarak günlerin bir öncekilerle kıyaslanarak uyumsuzluk ve aşırı alım-satım bölgeleri bulmayı amaçlayan bir indikatördür.

    RSI indikatörünün açılımı "Relative Strength Index"'tir. RSI indikatörü en çok kullanılan göstergelerden biri olmakta beraber istatistiksel olarak sinyallerinin diğer göstergelerin sinyallerine kıyasla daha başarılı olduğu hesaplanmıştır.

 

RSI NASIL KULLANILIR ?

RSI göstergesinin kullanımı yaygın olarak 2'ye ayrılmaktadır. İlk olarak aşırı alım-satım noktalarını tespit etmek, ikinci olarak ise uyumsuzluk belirlenmesidir. Aşırı alım-satım odaklı kullanıldığında genel kabul görmüş 30 ve 70 seviyeleri tercih edilir. RSI değeri 30 seviyesinin altına indiğinde aşırı satımı, 70 değerinin üzerine çıktığında ise aşırı alımın gerçekleştiği çıkarımı yapılabilir. RSI'ın bu seviyelerdeki değerleri trendin kısa-orta vadeli bir sürede sonlanabileceğine işaret eder.
RSI‘ın yorumlanışında kullanılan ikinci yöntem ise uyumsuzluklardır. Eğer trend yukarı doğru yükseliyor ve RSI değerlerinde yeni oluşan dip ve tepelerin bir önceki dip ve tepelerden daha yüksekte oluşması beklenirken, aşağı devam eden bir trendde RSI değerlerinde dip ve tepelerin bir önceki dip vetepelerden daha aşağıda oluşması beklenir. Bu koşulların gerçekleşmediği durumlar uyumsuzluk olarak kabul edilir ve genellikle RSI'ın son tepeleri veya son diplerinin oluşturduğu eğim yönünde işleme girilir.

 

KODLAMA EDİTÖRÜ ÖRNEĞİ

RSI indikatörünü Algolab Kodlama Editöründe kullanabilmek için Engine.RSI fonksiyonu çağırılır.
Parametreleri :
barlar (List<Bar>)
periyot (int)

//RSI Listesi var rsi = Engine.RSI(barlar, 10); // RSI listesi 35 noktasını yukarıdan aşağı doğru keserse piyasa fiyatlı 1 lot SATIŞ yapalım if (Engine.Kesisim(rsi,35,"asagi")) { EmirGonder(Sembol,"SATIS",1,"piyasa"); }