Algolab Nasıl Kullanılır?

turkiyenin-ilk-online-algoritmik-islem-platformu

Yatay görüntülenmeyi henüz destekleyemiyoruz.
Mobil bir cihaz kullanmıyorsanız devam edebilirsiniz.

Devam Et
GİRİŞ YAP KAYIT OL arrow_backŞİFRE YENİLEME
account_circle
lock
Beni Hatırla
vpn_key Şifremi Unuttum
Şifre yenileme mesajınız mail adresinize gönderilecektir.
email
DENİZBANK MÜŞTERİSİYİM
Şifremi Unuttum
Deniz Yatırım

DenizBank hesabınız varsa hızlıca bağlanın!

AÇIKDENİZ İLE GİRİŞ YAP AÇIKDENİZ İLE KAYIT OL
Veya
close

Ichimoku İndikatörü

İndikatör 03.26.2019

Ichimoku İndikatörü

     İlk olarak 1930’lu yıllarda Japon analistler tarafından geliştirilmiş ve 1960’lı yıllarda yaygınlaşmıştır. Bu indikatörün amacı diğer indikatörleri kullanmaya gerek kalmadan, piyasada trendin yönünü tespit etmek ve işlem fikri üretmek amacı ile kullanılır.

     İndikatör 5 çizgiden oluşmaktadır. Çizgilerden dördü en yüksek ve en düşük rakamların ortalamasının alınmasıyla hesaplanır. 26 ve 9 hareketli ortalamalar ile kullanılması genel kabul görmüştür.

Tenkan Sen ve Kjun Sen seviyeleri destek ve direnç noktalarını gösterir. Aynı zamanda bu seviyelerin kesişmesi işlem fikri olarak kullanılmaktadır.

Bulut analizinin temelini Tenkansen ve Kijun Sen’ in uzaklaşması yakınlaşması ve kesişimi oluşturur.

1 - Tenkan Sen: 9 periyotluk hareketli ortalama

2 – Kijun Sen: 26 periyotluk hareketli ortalama

3 – Senkou Span A: Tenkan Sen ve Kijun Sen toplanarak 2’ ye bölünür ve 26 periyot ileri kaydırılır.

4 – Senkou Span B: 52 periyot içindeki en yüksek ve en düşük değerler toplanarak ikiye bölünür ve çıkar değer 26 periyot ileri kaydırılır.

5 – Chinkou Span: Kapanış fiyatının 26 periyot geriye kaydırılması ile elde edilir. Eğer bulunan değer 26 periyot önceki kapanışının üzerindeyse boğa, altında ise ayı piyasası olarak yorumlanır.

Destek ve direnç seviyelerini tespit ederken 9 günlük ortalama fiyata daha yakın olduğu için ilk destek seviyesi olarak kullanılır. 26 günlük ortalama ise 2. Destek olarak kabul edilir.

List> ichimoku = Engine.Ichimoku(barlar);//İchimoku Barlar listesi var cizgi1 = ichimoku[0];//1. Çizgi var cizgi2 = ichimoku[1];//2. Çizgi var cizgi3 = ichimoku[3];//3. Çizgi // Eğer 1.çizgideki son değer, 2.Çizgideki 2 önceki değerin üstündeyse 1 lot ALIŞ yapalım if(Engine.SonDeger(cizgi1) > Engine.OncekiDeger(cizgi2,2) && SonYon != "ALIS") { SonYon = "ALIS"; EmirGonder(Sembol,"ALIS",1,"piyasa"); } // Eğer 1.çizgideki son değer, 3.Çizgideki 2 önceki değerin üstündeyse 1 lot SATIŞ yapalım else if(Engine.SonDeger(cizgi1) < Engine.OncekiDeger(cizgi3,2) && SonYon != "SATIS") { SonYon = "SATIS"; EmirGonder(Sembol,"SATIS",1,"piyasa"); }